Zajęcia z psychologiem
Informacje psychologa:
Jestem do Państwa i dzieci dyspozycji poprzez drogę elektroniczną: zaknatalia2@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie, Natalia Rusin- psycholog
TYDZIEŃ I - 16. 03 - 20. 03
poradnik_dla_rodzicow_w_czasie_koronawirusa(1).docx
Wskazowki_dotyczace_profilaktyki_zdrowia_psychicznego(1).docx
instytucje_wsparcia.docx
Jak_stymulowac_rozwoj_emocjonalno-spoleczny_dziecka.docx
TYDZIEŃ II - 23.03 - 27. 03 EMOCJE - PROPOZYCJE ZABAW
emocje_-_karty_pracy__zabawy.zip
TYDZIEŃ III - 30. 03 - 03. 04
_Bledne_cele_-_komunikaty_zachety_(1).pdf
Gimnastyka_mozgu_wedlug_Dennisona.docx
TYDZIEŃ IV - 6. 04 - 10. 04 - WIELKANOC - PROPOZYCJE ZABAW EDUKACYJNYCH
wielkanocne_lamiglowki_-_psycholog.zip
TYDZIEŃ V - 14. 04 - 17. 04
Dzień dobry, zachęcam do rodzinnej zabawy pt."Przyłapany", celem jest wzmacnianie pozytywnych zachowań dzieci i zachęcanie naszych pociech do pomagania innym. Zabawy wymaga zrobienia specjalnego słoika z napisem PRZYŁAPANY i gromadzenia w nim krótkich opisów pozytywnych zachowań dzieci, które zostały przyłapane na czynieniu dobra :) Zachęcam do spotkań rodzinnym i analizowaniu zgromadzonych karteczek raz w tygodniu. Więcej o zabawie znajdziecie Państwo w artykule w załączniku.
Przesyłam również artykuł o stymulowaniu rozwoju emocjonalno- społecznego dzieci w codziennych czynnościach, zwrotach.
Proponuję również grę rodzinną, integracyjną : "Moje ulubione", na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne wykorzystywaliśmy tą grę, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego o sobie.
W załączniku przesyłam również karty pracy do treningu umiejętności poznawczych oraz grafomotorycznych.
Pozdrawiam, Natalia Rusin - psycholog
terapeutyczna_moc_bajek-prezentacja.pdf
Jak_stymulowac_rozwoj_emocjonalno-spoleczny_dziecka(1).docx
KARTY_PRACY_DLA_NAJMLODSZYCH.zip
SZLACZKI__ZABAWY_GRAFICZNE.zip
TYDZIEŃ VI - 20. 04 - 24. 04
W tym tygodniu proponuję porozmawiać o złości. Przesyłam kilka metod radzenia sobie ze złością, propozycję zabaw, koło złości do wykonania dla dzieci, zegary uczuć oraz plakat z różnymi emocjami, memory o emocjach.
Dla rodziców kilka cennych wskazówek do pracy nad trudnymi zachowaniami dzieci.
Pozdrawiam, Natalia Rusin
zegar-emocji-dziewczynka_(1).pdf
emocje.zip - folder skompresowany
TYDZIEŃ VII - 27. 04 - 30. 04
Dzień dobry,
w tym tygodniu zapraszam do krainy uczuć, tych trudnych uczuć i zachowań dzieci. Przygotowałam artykuł jak reagować w czasie wybuchu złości, płaczu dziecka, o czym warto pamiętać, czego należy unikać w takich sytuacjach. Czyli o odzwierciedlaniu uczuć, nie dolewaniu oliwy do ognia, nawiązaniu relacji, kontroli zachowań i pozytywnej przerwie. Do artykułu warto otworzyć karty pozytywnej dyscypliny.
Dla dzieci proponuję dwa moje bardzo lubiane ćwiczenia:
1. Termometr złości oraz termometr w wersji bez napisów, można wykorzystać do dowolnej emocji, np. lęku, radości itd.
2. Pajęczyna uczuć- świetne ćwiczenie, pozwalające na "zmierzenie swoich emocji" jako wstęp do rozmowy, projekcji swoich trudnych przeżyć jak i tych pozytywnych.
Miłej zabawy. Pozdrawiam, Natalia Rusin
Twoje_dziecko_nagle_wybucha_placzem-_wskazowki.docx
Materiały dydaktyczne do pracy indywidualnej
TYDZIEŃ VIII - 04. 05 - 08. 05
W tym tygodniu proponuję trening umiejętności poznawczych, rozwijamy pamięć, myślenie, zdolności percepcyjne, motoryczne jak i nasze zainteresowania.
Przesyłam wskazówki jak rozwijać poszczególne umiejętności oraz linki do pobrania ćwiczeń dodatkowych z Wydawnictwa Mac z podziałem na katergorie wiekowe.
Karty pracy dla 3 latka: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf
Karty pracy dla 4 latka: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf
Karty pracy dla 5 latka: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-b-kp-cz4.pdf
Karty pracy dla 6 latka: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-bplus-kp-5.pdf
Karty pracy dla 7 latka: https://flipbooki.mac.pl/ew/druk/pdf/oto-ja-klasa1-kaligrafia.pdf
Propozycje_cwiczen_z_zakresu_motoryki_malej_(1).docx
Propozycje_cwiczen_rozwijajacych_motoryke_duza_(1).docx
Propozycja-cwiczen-rozwijajacych-percepcje-i-pamiec-sluchowa-dla-dzieci-w-wieku-przedszkolnym..pdf
Propozycje-cwiczen-rozwijajacych-percepcje-wzrokowa-dla-dzieci-w-wieku-przedszkolnym..pdf
Wspieranie-tworczego-rozwoju-dziecka.pdf
TYDZIEŃ IX - 11. 05 - 15. 05
Przesyłam Państwu kilka propozycji gier i zabaw rodzinnych wraz z załącznikami, których celem jest rozwijanie kompetencji emocjonalno- społecznych, więzi rodzinnych. Na końcu link do gry rodzinnej, która ma charakter projekcyjny i może stanowić wstęp do rozmowy na różne tematy, które są ważne dla dziecka.
Dołączam ciekawe karty pracy dla dzieci: trening uważności, kipiąca złość, supermoc. Zachęcam gorąco do zapoznania się i stosowania.
1. Gra rodzinna - to bardzo przyjemny sposób na doskonalenie umiejętności społecznych, szczególnie wzmacnianie więzi rodzinnych.Każdy może zaprezentować swój pomysł zabawy a w trakcie gry ćwiczymy czekanie na swoją kolej, radzenie sobie z porażką i przestrzeganie zasad.
2. Rozmowa telefoniczna - zabawa rozwija umiejętności komunikacyjne. Stwórz z dwóch papierowych kubeczków telefon, poprzez połączenie ich sznurkiem. Następnie rozmawiaj z dzieckiem tak jakbyś rozmawiał/rozmawiała przez telefon. Temat rozmowy?? DOWOLNY...jak minął dzień, jak poszła nauka online, wspomnienia z wakacji, co robić, gdy się nudzę.
3. Zabawa Umiejętności Społecznych >> KIM JESTEM <<
Na małych karteczkach wypisz wcześniej nazwy zwierząt, przedmiotów, zawodów lub innych wybranych rzeczy. Każdy losuje jedną karteczkę, przykłada ją sobie do czoła i zadaje pytania pozostałym osobom, biorącym udział w zabawie. Na te pytania można odpowiedzieć tylko za pomocą dwóch słów TAK lub NIE. W ten sposób próbujemy odgadnąć co wylosowaliśmy na karteczce. Zabawa sprawia dzieciakom mnóstwo radośći i poprawia nastrój. Idealnie na wspólne rodzinne spędzenie czasu.4. Rodzinna zabawa >> Dłoń mocnych stron <<
Usiądź z dzieckiem przy stole. Następnie odrysuj swoją dłoń, dłoń dziecka i pozostałych członków Rodziny. Teraz podpisujemy swoją dłoń i wpisujemy w jej palce 5 swoich mocnych stron. Każdy zapisuje je na swojej dłoni. Potem dłonie krążą po wszystkich osobach, biorących udział w zabawie. Każdy wpisuje mocne strony poszczególnych osób.
Zabawa działa pobudzająco i wzmacniająco na więzy rodzinne.5. Jak poprawić sobie nastrój?
Przesyłamy Wam nasze propozycje i zachęcamy Was do stworzenia własnej tablicy z aktywnościami, które poprawiają humor :) Możecie narysować kredkami, powycinać różne zdjęcia z gazet lub połączyć techniki.6. Gra rodzinna: https://wordwall.net/pl/resource/1119569/quiz-rodzinny
TYDZIEŃ X - 18. 05 - 22. 05
Zdrowe_nawyki_kazdego_dnia_.pdf
TYDZIEŃ XI - 25. 05 - 29. 05
Dzień dobry,
Kochani w tym tygodniu proponuję grę BINGO EMOCJE dla całej rodziny, zajrzyjcie do zasad i zaproście całą rodzinę do zabawy. Pamiętajcie o bardzo ważnym dniu w tym tygodniu to DZIEŃ MAMY, przesyłam Wam kilka świetnych pomysłów jak zadbać w tym szczególnym dniu o nasze mamy. A dla rodziców kilka zdań, które lubią słyszeć nasze dzieci:)
Pozdrawiam, Pani Natalia
TYDZIEŃ XII - 01. 06 - 05. 06
Dzień dobry,Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola! Dziś zapraszam do świata emocji, pisanego wierszem:) Zachęcam do przeczytania pięknych kart z emocjami.Dla rodziców i dzieci również co nieco o asertywności oraz krótki test czy jesteśmy asertywni i co to w ogólne oznacza plus film edukacyjny.Na koniec w ramach dzielenia się dobrymi praktykami prezentacja nadesłane przez Panią Jolantę Kurzeja-Jopek - Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 48 im. Juliusza Ligonia w Katowicach pt."Dzieci Świata".Pozdrawiam,Natalia RusinDZIECI_SWIATA_czyli_jeden_dzien_z_zycia_dzieci_z_roznych_czesci_swiata.pptx
TYDZIEŃ XIII - 08. 06 - 12. 06
Dzień dobry,
dzisiaj proponuję kilka ćwiczeń na koncentrację uwagi, przesyłam opracowane karty pracy rozwijające koncentrację uwagi oraz zapamiętywanie. Kilka informacji na temat pamięci. Zapraszam do wspólnych ćwiczeń z dziećmi.
Pozdrawiam, Natalia Rusin
Cwiczenia_na_koncentracje_i_pamiec_02.06.docx
TYDZIEŃ IX - 15. 06 - 19. 06
Dzień dobry,
propozycja na dziś dla Was Kochani to karty z emocjami, zajrzyjcie do nich koniecznie i dowiedzcie się jakie mamy emocje i co nam właściwie towarzyszy przy odczuwaniu różnych emocji, jak zmienia się nasze ciało, postawa. Później czekają na Was zagadki o różnych emocjach. Gotowi do zabawy?
Pozdrawiam, Natalia Rusin