Programy, w których bierzemy udział
Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.
aństwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”.
Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program ma za zadanie:
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
„Klimatolubne przedszkolaki” program edukacyjny w ramach projektu Partnerstwo dla Klimatu opracowany przy współudziale Ministerstwa Środowiska . Celem programu jest m.in. nauczenie dzieci dobrych nawyków dotyczących ochrony klimatu, m.in. oszczędzania energii oraz wody. Podczas zajęć (gier i zabaw) 5-latki dowiadują się m.in. co to są zmiany klimatu, jak można im zapobiegać na co dzień oraz jaki jest ich wpływ na środowisko i ludzi.
„Maluch poznaje ekologię” to program komputerowy będący pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i wychowawców wspomagającą wprowadzanie dzieci w świat ekologii. Znajdziemy tu odpowiedzi na najczęściej zadawane przez dzieci pytania związane z ochroną środowiska. Zawiera fotografie obrazowane za pomocą pokazu slajdów, karty pracy w formie graficznej, plansze, teksty oraz testy, a dodatkowo zestaw dźwięków oraz 21 kolorowanek. Interaktywna pomoc dydaktyczna „Odpady i recykling” szeroko przedstawia zagadnienia związane z powstawaniem i gospodarką odpadami. Omówiony jest w przystępny sposób temat powstawania i klasyfikacji odpadów, podział odpadów ze względu na ich pochodzenie, rodzaj, użyteczność lub stwarzane przez nie ryzyko. Drugim ważnym tematem są metody postępowania z odpadami ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień recyklingu. Najwięcej emocji wzbudza jednak animowana gra edukacyjna – segregacja śmieci, w której zdobywa się
punkty.„Hej zabawo” – Haliny Karwackiej - program psychoedukacyjny dla dzieci 5-6 letnich zapobiegający i wyciszający agresywne zachowania dzieci w wieku przedszkolnym . Uczy on właściwych relacji człowieka do człowieka i otaczającej rzeczywistości. Budzi żywe emocje związane z oceną pozytywnych i negatywnych postaw oraz zachowań. Wzbogaca odczucia dziecka, kształtując postawę otwartości na rozwiązywanie konfliktów; uczy akceptować siebie z mocnymi i słabymi stronami, akceptować innych, mówić – nie i przyjmować odmowę, szukać oparcia w sobie. Efektem realizacji programu jest nabycie przez dzieci umiejętności i zachowań pomocnych w dorosłym życiu: Program daje świetne efekty wychowawcze, a dzieci, które biorą udział w realizacji programu, mają lepszy start w szkole, ponieważ dobrze funkcjonują w grupie rówieśniczej, co pozwala im lepiej sprostać obowiązkom szkolnym.
Klucz do uczenia się jest programem edukacji przedszkolnej (przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3 – 7 lat, zatem może być stosowany również na początkowym etapie nauki szkolnej) opartym na teorii Lwa Wygotskiego – rosyjskiego myśliciela, który koncentrował swe rozważania wokół zależności między otoczeniem kulturowym człowieka a jego rozwojem, głównie rozwojem językowym.
Podczas zajęć dzieci uczą się jak zdobywać wiedzę samodzielnie i jak stosować ją w nowych warunkach. Uczą się logicznego myślenia i efektywnego wykorzystania swojej inteligencji do samodzielnego rozwiązywania problemów. Uczą się również akceptować odmienne opinie, dzięki czemu nabierają poczucia własnej wartości, uczą się tolerancji i dochodzenia do kompromisów. Uczą się również wytrwałości w dążeniu do celu - zauważają, że nawet jeśli coś się nie udaje, to można to osiągnąć próbując kolejny raz i kolejny raz. To powoduje, że Dzieci nie zamykają się na krytykę, sugestie o błędach komentują : "ok, jeśli to jest źle, to spróbuję jeszcze raz".
Program podzielony jest na moduły tematyczne.
Większość modułów obejmuje dwa poziomy trudności w poznawaniu i doświadczaniu świata.
Poziom Gąsienice jest poziomem o mniejszym stopniu trudności, przewidzianym dla dzieci
młodszych (orientacyjnie 3–4 letnich).
Poziom Motyle przeznaczony jest dla dzieci starszych (orientacyjnie 5-6 letnich).
W naszym przedszkolu realizowane są 3 moduły tematyczne : Matematyka Sensoryczna, Konstrukcje oraz Program Literacki.
Matematyka sensoryczna: Rozwija zdolność analizowania zewnętrznych, wizualnych cech przedmiotów przy pomocy standardów sensorycznych takich jak kolor, kształt lub rozmiar. Buduje podstawy do rozwoju umiejętności umysłowych.Konstrukcje: Rozwijają język matematyczny i zachowania celowe. Dzieci analizują strukturę przedmiotów i planów, artykułują swoje zamierzenia i realizują je przy pomocy drewnianych klocków.
Program literacki: Rozwija zamiłowanie do bajek, pozwala opanować język opowiadań i daje głębokie zrozumienie struktury bajki poprzez postępowanie zgodnie z określonym zestawem procedur określanych jako modelowanie wizualne.
Wojewódzki projekt pn. „Klub zdrowego przedszkolaka”
Głównym celem projektu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych.
Działania kierowane są do przedszkolaków i mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci
z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia:
-
prawidłowe odżywianie – ph.„ Żywienie na wagę zdrowia’
-
aktywność fizyczna
-
higiena rąk/profilaktyka chorób zakaźnych – ph.„ Szkoła czystych rąk”
-
promieniowanie słoneczne – ph.„ Brązowo, ale czy zdrowo?”
-
rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego) – ph.„ Czyste powietrze wokół nas”
Organizator: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach
Program „Zdrowy Przedszkolak” IX edycja - jego celem jest propagowanie zdrowego trybu życia poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych, nawyków higienicznych w tym także nawyków związanych z higieną jamy ustnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
W ramach programu m.in. przeprowadzone zostaną przez pielęgniarkę warsztaty dla dzieci 5 i 6 letnich - pokaz podstawowych czynności higienicznych ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego szczotkowania zębów i instruktaż mycia rąk, a przez Panią dietetyk warsztaty nt. zasad prawidłowego odżywiania adresowane do rodziców. Organizatorem jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Katowicach - program realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach.
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.