• Nagłówek

• Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne  realizowane będą w oparciu o Program edukacji przedszkolnej "Nasze przedszkole" Małgorzaty Kwaśniewskiej i Wiesławy Żaby-Żabińskiej w wersji zmodyfikowanej o nowe treści dotyczące:

- edukacji matematycznej i językowej (literackiej) opartej na Programie Rozwoju Poznawczego Małego Dziecka Galiny Dolya i Nikolai Veraksa "Klucz do uczenia się"

- nauki czytania wg metody J. Cieszyńskiej

- edukacji psychospołecznej prowadzonej w oparciu o Międzynarodowy Program Psychoedukacyjny "Przyjaciele Zippiego" i Program Psychoedukacyjny "Hej, zabawo!" H. Karwackiej

- edukacji zdrowotnej prowadzonej w oparciu o program autorski "Szczęśliwy przedszkolak - to zdrowy przedszkolak" B. Sułek, G. Szywacz, J. Nowosielskiej - Dróżdż

Nasze przedszkole realizuje program "Przyjaciele Zippiego". Jest to międzynarodowy program, który kształtuje irozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program jest skierowany do dzieci 5-7 letnich.

Przedszkole stara się być otwarte na środowisko, w którym funkcjonuje. Aktywnie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach przy ul. Misjonarzy Oblatów oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Katowicach przy ul. Kozielskiej.

Bierzemy udział w przeglądach, konkursach, turniejach, rajdach organizowanych przez inne placówki oświatowe oraz Urząd Miasta Katowice.

Należymy do ponad 6 tysięcy placówek oświatowych biorących udział w ogólnopolskim systemie zbiórki zużytych baterii. Bierzemy udział w akcji pt. "Baterowiec".

Zbieramy również makulaturę poprzez uczestnictwo w konkursie ekologicznym „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”.

Corocznie bierzemy udział w akcjach ekologicznych: „Sprzątanie Świata” oraz "Dzień Ziemi".

Jesteśmy organizatorem Międzyprzedszkolnych Turniejów Recytacji Dziecięcej odbywających się na terenie Miejskiego Domu Kultury "Koszutka" w Katowicach pt. "Letnie nastroje".

Redagowana jest gazetka pt. "Maluszek" dostępna na stronie internetowej przedszkola.

Przedszkole wprowadza dzieci również w świat kultury poprzez współpracę z:

Miejską Biblioteką Publiczną, Filia nr11 w Katowicach przy ul. Grażyńskiego 47,

• Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”,

• Miejskim Domem Kultury „Koszutka”,

• Miejskim Domem Kultury „Szopienice – Giszowiec”.

Bierzemy udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jesteśmy członkami „Klubu Czytających Przedszkoli”.

Corocznie uroczyście obchodzimy: "Dzień głośnego czytania" „Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia”„Światowy Dzień Pluszowego Misia”„Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”"Światowy Dzień Książki dla Dzieci"„Tydzień Głośnego Czytania”.

Staramy się zaspokajać wszystkie potrzeby dzieci, także i te związane z rozrywką. Organizujemy:

• przedstawienia teatralne,

• koncerty instrumentalne i wokalne,

• wyjścia na seanse filmowe do Centrum Sztuki Filmowej,

• bal przebierańców,

• festyn rodzinny.

Dopracowano się własnego stylu i charakteru uroczystości i imprez przedszkolnych. W harmonogramie imprez i uroczystości znalazły się :

• Pasowanie na przedszkolaka,

• Powitanie Jesieni - "Święto koloru czerwonego",

• "Święto pieczonego ziemniaka",

• Spotkanie ze „Sznupkiem”,

• Zabawa Andrzejkowa,

• Spotkanie z górnikiem,

• Mikołaj,

• Spotkanie Opłatkowe,

• Powitanie Zimy - "Święto koloru białego",

• Dzień Babci i Dziadka,

• Powitanie Wiosny -  " Święto koloru zielonego",

• „Wielkanoc w przedszkolu”,

• Dzień Matki, Dzień Dziecka,

• Powitanie Lata - "Święto koloru żółtego"

• Festyn Rodzinny,

• Zakończenie Roku.

Ambicją naszą jest stałe poprawianie i polepszanie warunków placówki w kierunku bezpiecznego i radosnego przebywania w niej dzieci. Pragniemy kultywować i wzbogacać nasze tradycje oraz pielęgnować przyjazną atmosferę panującą  w przedszkolu.