• Koło Sympatyków Ruchu Rozwijającego

Koło Symaptyków Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne działa w przedszkolu od 2001 r. Członkami koła

mogą być przedszkolaki, ich rodzice (opiekunowie) i rodzeństwo. Przynależność do koła jest dobrowolna.

Spotkania odbywają się w wg ustalonego harmonogramu - co dwa miesiące.

Sesje ruchowe prowadzone są na sali rekreacyjnej,

zgodnie z obowiązującymi w metodzie Ruchu Rozwijającego zasadami. Uczestnicy ćwiczą boso (lub w skarpetkach),

aby mieć bezpośredni kontakt z podłogą, w ubraniach zapewniających pełną swobodę ruchu. Czas trwania jednego

spotkania - ok. 45 minut. Każda sesja ruchowa posiada temat przewodni. Na zakończenie każdej sesji uczestnicy

dzielą się ze sobą wrażeniami, doznaniami i emocjami - dorośli i dzieci opowiadają co im się podobało,

co było trudne, co można zrobić na następnym spotkaniu, jakie jest ulubione ćwiczenie każdego z nich.

Aktualnie spotkania są zawieszone ze względu na obowiązujący reżim sanitarny.

Propozycje zabaw z pełnym instruktażem będą zamieszczane dla wszystkich zainteresowanych w tym miejscu (według niżej podanego harmonogramu), aby umożliwić Państwu wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego do radosnej zabawy z dzieckiem lub całą rodzinką. Zapraszamy do wspólnych aktywności!

TERMINARZ SESJI RUCHOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

SPOTKANIE PIERWSZE: X 2021
          TEMAT: JESIENNE HARCE

SPOTKANIE DRUGIE: XII 2021
          TEMAT: GRUDNIOWE MARZENIA

SPOTKANIE TRZECIE: II 2022
          TEMAT: W ZOO

SPOTKANIE CZWARTE: IV 2022

TEMAT: WIOSNA W OGRODZIE

SPOTKANIE PIĄTE: VI 2022
          TEMAT: W ZABAWKOLANDII

SPOTKANIE DRUGIE: XII 2021
          TEMAT: GRUDNIOWE MARZENIA

PRZEBIEG

AKTYWNOŚCI RUCHOWE

• Dzieci proponują , w jaki sposób się przywitamy, realizujemy ich pomysły.

• Uczestnicy stojąc w kręgu starają się przywitać z jak największą ilością osób bez odrywania stóp od podłogi.

Schemat

ciała

• Mikołaj przed lustrem” - wykonywanie ruchów i gestów proponowanych przez prowadzącą (czesanie włosów i gładzenie brody, podkręcanie wąsów, rozcieranie nosa i uszu).

• Przed podróżą” - uczestnicy demonstrują czynności: wkładanie czapki, rękawic, butów, rozcieranie dłoni, ogrzewanie nóg.

Przestrzeń

• Renifery” - uczestnicy w klęku podpartym spacerują po sali, zatrzymują się na podany przez prowadzącą sygnał.

Ćwiczenia oparte na relacji „z”

• Jazda na reniferze” - partner aktywny przyjmuje pozycję na czworakach. Partner bierny siada mu na plecach. „Renifer” przewozi Mikołaja na swoim grzbiecie. Zmiana ról.

• Zrzucanie worka” - partnerzy stoją, przylegając do siebie plecami, ręce mają złączone pod łokciami. Partner aktywny przejmuje ciężar ciała współćwiczącego.

• Ciągnięcie worka z prezentami” - partner aktywny, trzymając partnera biernego za przeguby dłoni lub kostki stóp, spaceruje po sali. Zmiana ról.

• Przesyłka” - jedna z osób współćwiczących kładzie się na kocu, grupa zawija ją w koc i następnie turla po podłodze. Zmiana ról.

Ćwiczenia relaksacyjne

• Masaż renifera” - gładzenie i oklepywanie ciała partnera zgodnie z instrukcją słowna prowadzącej. Zmiana ról w parach.

Ćwiczenia oparte na relacji

przeciwko”

• Paczka” - jeden z partnerów zwija się w kłębek - jest „paczką”. Drugi próbuje rozpakować „paczkę”, ciągnąc współćwiczącego za ręce i za nogi. Zmiana ról.

• Pchanie sań” - jedna osoba z pary siedzi na podłodze. Zadaniem drugiej jest przesunięcie partnera stawiającego opór. Zmiana ról.

• Toczenie śnieżnej kuli” - jedna osoba jest „śnieżną kulą”. Zadaniem partnera jest turlanie „kuli” po podłodze.

Ćwiczenia relaksacyjne

• Odpoczynek Świętego Mikołaja” - uczestnicy, leżąc na plecach, gładzą się po brzuchu, rozcierają stopy i ręce, głęboko oddychają.

Ćwiczenia oparte na relacji „razem”

• Dzwonki sań” - dwie osoby siedzą (lub stoją) naprzeciw siebie. Między nimi siedzi (stoi) trzecia osoba. Ćwiczący w środku jest kołysany przez partnerów na boki. Zmiana ról.

• Sanie” - kilkoro dzieci, trzymając za brzeg koca, na którym siedzą dwie osoby, spaceruje po sali w tempie zmieniającym się zgodnie ze słyszaną muzyką. Zmiana ról.

• Przesyłanie paczek” – dorośli- w klęku podpartym - tworzą „most” - po którym turlają się dzieci - paczki.

Pożegnanie

• Uczestnicy, leżąc na plecach, tworzą krąg (nogi skierowane do środka kola), chwytają się za ręce i dzielą się wrażeniami z zajęć.

Pożegnanie się uczestników zgodnie z propozycjami dzieci.